3D tisk

     

Dějiny

 

Ještě před několika desítkami let se technologie 3D tisku stále jevila jako sci-fi. Stále se však vyvíjel různými směry a nabízel stále více možností. První tiskárny podporující tuto technologii byly vyrobeny v 90. letech 20. století.

Výtisky, které vyšly z těchto strojů, nebyly úplně dokonalé, ale díky pokračující práci na vylepšeních se kvalita neustále zvyšuje.

Rok 1999 znamenal průlom v 3D tisku v medicíně: v USA byl úspěšně transplantován lidský orgán vložený do biologicky rozložitelného lešení vytištěného pomocí 3D tiskárny. O rok později vědci vytiskli skutečnou, fungující ledvinu a transplantovali ji do krysy.

   3d_01
     
 3d_02    

Vývoj ve všech směrech

 

Dalšího milníku bylo dosaženo v roce 2008, kdy 3D tiskárna „Darwin“ dokázala tisknout na většinu částí potřebných k dokončení své kopie. Ve stejném roce byla protéza nohou vytištěna od A do Z bez nutnosti montáže některého z jejích prvků. V roce 2011 v Southamptonu potřebovala tiskárna pouze jeden týden k dokončení letounu a v Kanadě byl představen ekologický automobil s tištěnými prvky karoserie.

 

Co bude dál? Potenciál 3D tisku je téměř nekonečný. Kdo mohl očekávat, že budeme tisknout protézy, náhradní díly a dokonce i jídlo? My všichni můžeme přispět k této technologické revoluci.

     
     
     
     
     
     

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení