3D tisk

     

Dějiny

 

Ještě před několika desítkami let se technologie 3D tisku stále jevila jako sci-fi. Stále se však vyvíjel různými směry a nabízel stále více možností. První tiskárny podporující tuto technologii byly vyrobeny v 90. letech 20. století.

Výtisky, které vyšly z těchto strojů, nebyly úplně dokonalé, ale díky pokračující práci na vylepšeních se kvalita neustále zvyšuje.

Rok 1999 znamenal průlom v 3D tisku v medicíně: v USA byl úspěšně transplantován lidský orgán vložený do biologicky rozložitelného lešení vytištěného pomocí 3D tiskárny. O rok později vědci vytiskli skutečnou, fungující ledvinu a transplantovali ji do krysy.

   3d_01
     
 3d_02    

Vývoj ve všech směrech

 

Dalšího milníku bylo dosaženo v roce 2008, kdy 3D tiskárna „Darwin“ dokázala tisknout na většinu částí potřebných k dokončení své kopie. Ve stejném roce byla protéza nohou vytištěna od A do Z bez nutnosti montáže některého z jejích prvků. V roce 2011 v Southamptonu potřebovala tiskárna pouze jeden týden k dokončení letounu a v Kanadě byl představen ekologický automobil s tištěnými prvky karoserie.

 

Co bude dál? Potenciál 3D tisku je téměř nekonečný. Kdo mohl očekávat, že budeme tisknout protézy, náhradní díly a dokonce i jídlo? My všichni můžeme přispět k této technologické revoluci.