Je FDM tisk atraktivní pro firmy?

jistě že je .... a bude i do budoucna  :-)

 

Proč by tomu mělo tak být i v budoucnu?

 

Firmy používající FDM tisk tu s časem jasně dávají na jevo, že mnoho z této technologie je pro ně zajímavé dnes a bude i do budoucna.  Pokud v této chvíli vyloučíme velké tiskové profi stroje, kde bývají jejich užitné hodnoty kalkulovány malinko jinak, tak pro cely zbytek firemního marketu jsou a i na dále více budou důležité :

- inovativnost procesu, který FDM tisk prědstavuje

- schopnost stále vyššího stupně repruktovatelnosti procesu

 

a hlavně nové, technologicky stále vyspělejší materiály, ano to je to co bude FDM techlogii živit a rozvíjet, protože potřeby domacností a hobby jsou limitní a mohou byt velmi závisle na ekonomické fluktuaci ekonomiky. Ale to je jiné téma.

 

Když u svých klientů, sleduji jejich potřeby dneška a potřeby budoucí, tedy směry ve kterých s FDM ve svých předvýrobních i výrobních procesech počítají, tak hodně z toho se odvíjí od dostupnosti progresivních materiálů. Co je tím přesně myšleno?

 

- materiály schopné jednodušší  opakované reprodukce

- materiály s additivy potlačující negativní vlastnosti původnich čistých materálů

- směsi materiálů jenž budou přinášet výrazně lepší vlastnosti v konextu jejich jednoduchého tisku

- aditiva, která umožní použití původních materiálu i v jiných oblastech, kde to doposud nebylo jiné

 

FDM tisk a jeho materiálová očekávání nemají až tak daleko  k očekáváním průmyslu zpracujícího materíály vstřikováním nebo i lisováním. Zde já vidím trendy a podobnosti, které když pečlivě vyhodnotíme ukazují čím si prošlo vstřikování plastů za poslední desetiletí, jistě pokud se nebavíme o výrobě hraček a krabiček pro nařadí a svačiny, ale o vysokoerudovanem vstřikovaní složitých plastových dílů pro chemicky a automobilový průmysl. Pak ja tydy vidim paralelu - nové vyrobky - nové mnohotvary - nové složité díly = nové progresívní materiály.

Jistě, ten pohled zjednodušuji, ale ta paralela tu je, pokud se progresívní materiály a jejich směsi budou aplikovat na FDM, pak tato techlogie najde v prumyslu preprodukce a malosériové výroby obrovsky a silný potenciál pro budoucnost. 

Jsem rád když vidím, že trh materiálových vstupů pro FDM na úrovni inovativních dodavatelů jde vpřed. A jsem rád, že si už teď moji klienti nástup nových materálu chválí a hledají alernativy pro jejich využití.

 

Tady je pár materálů, které me zaujaly:

 

EASY ABS

tento materiál mě v poslední době nejvíce zaujal, má materálový potenciál ABS a schopnost snadneho nedegrativního tisku jako např. PLA. Povedený produkt od FIBERLOGY

 

PLA +

první filamet od 3DLAC, který staví do reálného použití PLA materiál se zvýšenou teplotní odolnosti v procesu jeho žíhání

 

NYLONOVÉ SMĚSI

kdyz te bavíme o průmyslu tak jedním z hlavních požadavků je pevnost, tady pak směsi nylonu a plnidel carbonu a skelných vláken mají velkou přidanou hodnotu. Bohužel je to zatím materiál náročný na reprodukci

 

ASA

materilál který jestě neukázal svůj potenciál, jeho předosti UV stálost a vysoká tepelná odolnost jsou velmi žádanou kombinací. A jako hobby tiskaře mě těší, že už se objebují mutace pro snadný mízkoteplotní tisk 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení